Marta je ženské křestní jméno pocházející z aramejského (Mâr(a)thâ) znamenající „paní, paní domu, hospodyně“, lze se setkat i s významem „pečlivá“. Jméno Marta se objevuje již v Bibli, kde Marta z Betánie byla sestrou Lazara a Marie. Tolik wikipedie.

V Polsku je tento den svátkem všech žen, které pečují o kostely a fary. Tuto hezkou tradici přenesl náš pan farář Martin do Čech do naší farnosti.

Proto jsme byly v pátek 28. 7. v předvečer svátku sv. Marty  pozvány na faru na společné posezení s pohoštěním. Slovo s pohoštěním zdůrazňuji. Pan farář nás při tomto setkání pravidelně pohostí něčím, co sám upekl nebo uvařil, obsluhuje nás a vše po skončení uklízí, nedovolí, abychom mu pomohly. Uznejte, že tohle se nám ženám, které spoustu času strávíme u plotny a nádobí, tak často nestane. Nyní k tomu, čím dobrým nás pan farář pohostil. Byla to vynikající, opakuji vynikající, bábovka, moučník s vaječným likérem, vše lehké nadýchané, prostě pochoutka a k tomu káva podle přání. Setkání to bylo opravdu příjemné, ostatně jako každý rok.

Vzpomínaly jsme na pana Ehla, který brzy ráno před úklidem kostela ohříval na faře, v kotli na vyvařování prádla, vodu k úklidu. Při úklidu kostela je nejnáročnější práce ve výškách - setřít prach z oltářů, z obrazů křížové cesty, soch, vestoje na žebříku nebo štaflích, chce to velkou odvahu. Jsou mezi námi i ti, kteří mají dodnes památku na svém těle po pádu ze žebříku mezi lavice. Na druhou stranu vysát a vytřít podlahu mezi lavicemi předpokládá schopnost poskládat své tělo do poměrně malého prostoru a když si představíte, kolik těch lavic je, není to legrace. Dřív býval při bohoslužbách náš kostel plný farníků a tak i při úklidu kostela nás bylo mnohem víc. Díky tomu mohly starší farnice, které už neměly tolik sil, sedět v kruhu, povídat si a přitom čistit svícny.  Toho se my asi nedočkáme. A úklid na faře, umýt všechna okna, jejichž vnější křídla se otvírají ven, je téměř nadlidský výkon.

A tak jsme hodovaly, vzpomínaly a bylo to moc příjemné. I když je nás málo, cítíme, že jsme dobrá parta, která se vždy domluví a záleží nám na tom, aby dům Boží byl čistý, uklizený, abychom jej mohly předat v pořádku další generaci.

Marta Němečková