Nejnovější zprávy z Církev.cz

Papež: v boji proti obchodu s lidmi podporujte odpovědné využívání technologií a sociálních sítí

Ve svém projevu k účastníkům mezinárodní konference sdružení Santa Marta Group, která se zabývá bojem proti moderním formám otroctví, František vyzývá k obnovení etické vize politického, ekonomického a sociálního života, která by nebyla zaměřena na zisk, ale na lidi. Upozorňuje na potřebu podporovat oběti trestných činů, které jsou příliš často zapomenuty a zbaveny možnosti vyjádřit se.

Číst dál

Papež novým velvyslancům: válka je pro lidstvo vždy porážkou

Papež František při dnešní audienci přívítal nové mimořádné velvyslance u Svatého stolce. Upozornil na význam role velvyslanců při budování všeobecného bratrství v současné době, kdy se lidstvo vyrovnává s následky pandemie i s válkami na Ukrajině a v jiných částech světa.

Číst dál

Matka Jana Pavla II. se rozhodla pro život poté, co jí lékař doporučil potrat

Před více než sto lety, 18. května, porodila Emilia Wojtyla po těžkém a život ohrožujícím těhotenství svého druhého syna Karola. Z dítěte vyrostl svatý Jan Pavel II. Milena Kindziuková v nové polské knize popisuje, jak bylo matce svatého Jana Pavla II. doporučeno, aby šla na potrat: "Musela se rozhodnout mezi vlastním životem a životem dítěte, které nosila. Její hluboká víra nedovolila Emilii zvolit potrat," uvedla Kindziuková v rozhovoru pro ACI Stampa. "Hluboko v srdci musela být připravena přinést tuto oběť pro dítě, které nosila," dodala.

Číst dál

Svatý Jan Pavel II. a blahoslavený Carlo Acutis mezi patrony Světových dnů mládeže 2023

Papež svatý Jan Pavel II. a blahoslavený Carlo Acutis byli jmenováni patrony Světového dne mládeže 2023 v Lisabonu. Nové patrony představil 18. května, v den výročí narození polského papeže, lisabonský patriarcha kardinál Manuel Clemente.

Číst dál

Ztišení u Pánových nohou: duchovní obnova pro zdravotníky v Olomouci

Na zájem a přání zdravotníků zastavit se, načerpat síly, ztišit se, ale i vzájemně se obohatit, reaguje „Jsme blízko vám – Institut klinické pastorační péče“ svou nabídkou duchovní obnovy. Uskuteční se v sobotu 20. srpna 2022 v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci a povede ji P. Martin Uher.

Číst dál

Requiem za arcibiskupa Karla Otčenáška

Tradiční bohoslužba ve výroční den úmrtí 23. královéhradeckého biskupa. Uskuteční se v katedrále Svatého Ducha 23. 5. v 18.30 hod.

Číst dál

Pamětní deska arcibiskupovi Karlovi

V Českém Meziříčí, rodišti arcibiskupa Karla Otčenáška, bude v neděli 22. 5. odhalena jeho pamětní deska.

Číst dál

Řeholník bez kněžského svěcení se může stát představeným řeholního institutu

Papež František změnil normy při volbě představených instutů zasvěceného života. Papežovo rozhodnutí je obsažené v reskriptu platném od dnešního dne: Dikasterium pro zasvěcený život bude mít možnost posuzovat jednotlivé případy podle vlastního uvážení.

Číst dál

Papež vzpomíná na prezidenta Arabských emirátů, muže dialogu

V kondolenčním poselství k úmrtí šejka Chalífy bin Zajd Ál Nahjána papež František připomíná jeho snahy o jednotu a solidaritu v rámci lidstva, což jsou hodnoty, které inspirovaly rovněž dokument z Abú Dhabí.

Číst dál

Papež: Spiritualita Charlese de Foucauld mi pomohla v dozrávání i krizích

Vatikán. Před dnešní generální audiencí papež František v salonku auly Pavla VI. přijel členy sdružení, nazvaného Duchovní rodina Charlese de Foucauld. Tato asociace, založená v padesátých letech minulého století, propojuje skupiny, kongregace a fraternity, které se inspirují spiritualitou právě kanonizovaného „bratra Karla“. Dnes se k ní hlásí více než třináct tisíc lidí po celém světě.

Číst dál

Arcibiskup Gallagher zahájil mírovou misi na Ukrajině

Sekretář pro vztahy se státy, arcibiskup Paul Richard Gallagher, dnes přicestoval na Ukrajinu, aby znovu dosvědčil papežovu blízkost tamnímu obyvatelstvu a potvrdil úsilí Svatého stolce o dialog vedoucí k opětovnému nastolení míru.

Číst dál

Sedmdesát let od popravy dojde v Rokytnici k odhalení pomníku P. Jana Buly

Od popravy P. Jana Buly, jedné z obětí Babického procesu, letos uplyne sedmdesát let. Při příležitosti výročí justiční vraždy dojde v Rokytnici nad Rokytnou v sobotu 21. května k odhalení Bulova pomníku.

Číst dál

Slovo biskupa Vojtěcha Cikrleho k Noci kostelů 2022

„Cílem Noci kostelů není překonávat rekordy v návštěvnosti. Usilujeme o to, aby byly připravované programy hodnotné a aby si návštěvníci domů neodnášeli jen vzpomínku na nádheru umělecké výzdoby kostelů….“

Číst dál

Job – zkouška víry a požehnané očekávání

Dnešní generální audience se konala na Svatopetrském náměstí. Papež František při ní pokračoval desátou katechezí z cyklu o stáří. Uvedlo ji čtení ze závěrečné kapitoly knihy Job, (42,1-6.12.16), které popisuje požehnání, jež se Jobovi nakonec dostává: četná stáda, potomstvo a dlouhověký život.

Číst dál

Koncert Symfonického orchestru Ukrajinského rozhlasu již tento čtvrtek

Ve čtvrtek 19.5. si od 21 hodin můžete na našem webovém rádiu poslechnout „Mozartovský koncert“ v ukrajinském podání. Symfonický orchestr Ukrajinského rozhlasu řídí Volodymyr Sheiko, na housle hraje Nazar Pylatiuk, na violu Roman Borkovsky. Koncert byl nahrán v kyjevském studiu 17. července 2021 pro mezinárodní síť Euroradia.

Číst dál

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.

Číst dál

Festival Forfest usiluje o dialog duchovního umění a společnosti

S myšlenkou propojení progresivních snah současné hudby a výtvarného umění, které se novým, aktuálním způsobem dotýkají závažných duchovních témat dějin umění, pokračuje letos svým třiatřicátým ročníkem festival Forfest. Série akcí pod záštitou arcibiskupa Jana Graubnera probíhá až do poloviny srpna v Kroměříži, Olomouci, Zlíně, Kojetíně, Hodoníně a Hustopečích. V rámci programu je na neděli 19. června od 19.00 plánován varhanní koncert Ireny Chřibkové v olomoucké katedrále sv. Václava.

Číst dál

Fotogalerie: Ohlédnutí za Týdnem pro rodinu Centra pro rodinu v Ostravě

V týdnu 7. - 15. 5. proběhl již 14. ročník Týdne pro rodinu. Pro letošní rok bylo vybráno motto Rodina - tým pro život. Po celé České republice se konalo nespočet akcí zaměřených na rodinu. Také Centrum pro rodinu a sociální péči z Ostravy nezahálelo.

Číst dál

Okolo Hradce počtvrté kolmo!

Na společné cykloputování po kostelích a dalších zajímavostech a zároveň v krásné přírodě Královéhradecka jste zváni v pátek 10. června 2022.

Číst dál

Fotogalerie: Biskup Martin David žehnal léčebné prameny

Apoštolský administrátor biskup Martin David sloužil 14. 5. mši svatou u hrobky Vincenze Priessnitze, zakladatele lázeňství na Jesenicku, v rámci oslav 200 let od založení Priessnitzových lázní v Jeseníku.

Číst dál

Parolin: Praedicate Evangelium naplňuje jeden z hlavních cílů pontifikátu

Kardinál státní sekretář promluvil na studijním dni v Lateránu o apoštolské konstituci zveřejněné 19. března. „Státní sekretariát neztratil své postavení v kurii, jeho funkce jsou stejné, ale s určitými změnami.“ Ekonomický prefekt Guerrero: „Je třeba usilovat o to, aby fungování kurie nebylo překážkou jejího poslání.“

Číst dál

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.

Číst dál

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční, která letos připadá na 22. května, zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční ve středu 23. listopadu.

Číst dál

Papež František: Misie je zápalem víry, která se nespokojuje sama se sebou

Papež František zaslal poselství Papežským misijním dílům, která se sešla na generálním shromáždění v Lyonu, kde bude příští neděli kardinál Tagle slavit beatifikační liturgii Pauliny Jaricotové, zakladatelky Díla šíření víry. Misijní obrácení církve není proselytismus, ale svědectví, píše papež.

Číst dál

Ukrajinská Charita pomohla půldruhému milionu válečných obětí

Caritas Internationalis uspořádala v Marconiho sále Vatikánského rozhlasu tiskovou konferenci, na které informovala o práci Konfederace Charit na Ukrajině a o humanitární situaci v této zemi.

Číst dál

Arcibiskup Gallagher odjíždí na Ukrajinu

Svatý stolec dnes oficiální oznámil, že sekretář pro vztahy se státy, arcibiskup Paul Richard Gallagher, v příštích dnech navštíví Ukrajinu, aby opětovně dosvědčil papežovu blízkost a potvrdil úsilí Svatého stolce o dialog vedoucí k opětovnému nastolení míru.

Číst dál

Kardinál Dominik Duka: apoštolský administrátor pražské arcidiecéze

J. Em. Dominik kardinál Duka se 13. května 2022, dnem jmenování nového pražského arcibiskupa Mons. Jana Graubnera, stává emeritním pražským arcibiskupem a zároveň byl ustanoven apoštolským administrátorem sede vacante pražské arcidiecéze, a to až do okamžiku, kdy se nový arcibiskup ujme kanonického vedení pražské arcidiecéze.

Číst dál

Noc kostelů 2022 na YouTube

Krátký videospot na YouTube je pozvánkou na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 10. června 2022.

Číst dál

Harachov rozezněly po 80 letech zvony

Stalo se tak poprvé v neděli 15. května v 18 hodin.

Číst dál

Počet katolických svateb roste po COVIDu rychleji než počet svateb civilních

Počet katolických církevních svateb vloni vystoupal na 4.285, což je oproti roku 2020 nárůst o víc než 7 %. Celkový počet svateb roste pomaleji, podíl katolických svateb na počtu všech svateb se proto zvýšil, a to z necelých 8 % na víc než 9 %. Dlouhodobě sledujeme ve společnosti narůstající zájem o svatby, COVID tento trend zastavil. Církevní svatby se k vyšším číslům po COVIDu vrací rychleji než civilní, stejně rychle v Moravské i České provincii. Celkově stále platí, že na Moravě se koná více církevních svateb než v Čechách, asi 2/3 ze všech.

Číst dál

František: Problematika dětské práce nás znepokojuje

Papež napsal list generálnímu řediteli Mezinárodní organizace práce u příležitosti Světové konference o odstranění dětské práce. Vyjadřuje v něm znepokojení nad skutečností vykořisťování dětí a nad souvislostmi se současnou krizí a starostí o naši budoucnost.

Číst dál

Parolin: Válka je nesmyslné násilí, musíme být tvůrci míru

V projevu na konferenci pořádané římskou Papežskou univerzitou Urbaniana a organizované marockým velvyslanectvím při Svatém stolci vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin připomněl dobré vztahy mezi Vatikánem a severoafrickým státem a zopakoval papežovy výzvy ke konkrétnímu závazku ukončit konflikt na Ukrajině.

Číst dál

Novým generálním vikářem plzeňské diecéze bude P. Petr Hruška

Biskup Tomáš Holub jmenuje k 1. červnu 2022 generálním vikářem Diecéze plzeňské P. Petra Hrušku, dosavadního faráře v Chebu a okrskového vikáře Chebského vikariátu. Během letních měsíců dojde k předání úřadu od současného výkonného ředitele kurie Jakuba Holíka. Další s tím spojené personální změny budou zveřejněny po dalším rozhodnutí.

Číst dál

Společenství Eucharistická hodina prožije svatodušní vigilii s arcibiskupem Graubnerem

Svatodušní vigilii s arcibiskupem Janem Graubnerem prožijí v sobotu 4. června členové duchovního společenství Eucharistická hodina. Pouť mužů a žen, kteří se dobrovolně zavázali alespoň půl hodinu týdně věnovat adoraci a dobrovolné službě ve formě pomoci nemocným, ve farnosti nebo v rodině, začíná v 15.00 hodin v kostele sv. Václava v Ostravě.

Číst dál

Tábor pro ukrajinské děti

Pastorační středisko při Biskupství českobudějovickém ve spolupráci se spolkem Most – České Budějovice a za podpory Jihočeského kraje pořádá pobytový tábor pro ukrajinské děti od 6 do 15 let v Chatkách na jihu od 11. 7. do 15. 7. 2022. Mladší děti pouze za doprovodu své maminky. Účast pro děti je zdarma!

Číst dál

Adaptační skupina pro ukrajinské děti zřízená Biskupstvím plzeňským má za sebou první týden činnosti

V pondělí 9. května 2022 byl zahájen provoz adaptační skupiny pro ukrajinské děti ve věku 3–6 let. Dostala jméno Veselka, což v ukrajinštině znamená duha. Tato skupina vznikla ve spolupráci se ZČU, která poskytla prostory pro skupinu prvních 10 dětí z Ukrajiny.

Číst dál

Syntéza presynodální přípravy na synodu v Arcidiecézi pražské

Papež František v roce 2021 vyzval celou církev, aby se připojila k přípravě celosvětové Řádné synody biskupů, která proběhne v říjnu 2023 v Římě. Toto vrcholné oficiální shromáždění bude věnované otázce vnitřního života církve (synodality). Příprava podnětů k této synodě v rámci Arcidiecéze pražské byla zahájena 17. října 2021. Pro tento účel se v mnoha farnostech vytvořily malé skupinky o několika lidech, někde se zapojila již fungující společenství a rokovaly nad zadanou základní otázkou: Jak se „společné putování“ aktuálně realizuje v naší místní církvi a k jakým krokům nás vybízí Duch Svatý, aby toto společně putování bylo intenzivnější? Tato otázka byla navíc rozpracována do deseti dalších podotázek. Všem, kteří se podíleli na průběhu procesu a vzniku Syntézy, velice děkujeme!

Číst dál

Dům Bible podpoří Noc kostelů 2022 slevami na české a ukrajinské překlady Bible

Poloviční ceny Biblí a Nových zákonů v praktickém středním, malém i kapesním formátu nabízí organizátorům Noci kostelů Česká biblická společnost. Výhradní vydavatel českého ekumenického překladu Písma dodá knihy za dotované ceny těm zájemců, kteří si je objednají do 10. června, na který letos připadá akce Noc kostelů. V nabídce jsou také drobné tituly za pár korun s biblickými citáty i ukrajinské překlady Nového zákona a evangelií.

Číst dál

Papež univerzitám: Přehodnoťte modely rozvoje a inspirujte ke komunitní službě

Papež František se v pondělí setkal s rektory univerzit z italského regionu Lazio a vyzval je, aby se jejich instituce zavázaly k přehodnocení ekonomických, kulturních a sociálních modelů, které by do středu zájmu opět postavily člověka. Zároveň je povzbudil, aby i nadále přijímali studenty a učitele, kteří jsou oběťmi války a pronásledování.

Číst dál

Papež: politika je setkání, reflexe, akce a také uctivý dialog

Papež František dnes přijal zástupce Politické fraternity komunity Chemin Neuf. Komunita Chemin Neuf, která působí rovněž v České republice, se zrodila v Lyonu v roce 1972 z iniciativy jezuitského seminaristy Laurenta Fabra, který se po zkušenosti modlitby prožité ve skupině Katolické charismatické obnovy rozhodl vybudovat společenství, které by evangelizovalo a pracovalo pro společné dobro.

Číst dál

Papež Kamiliánům: Dobří samaritáni v "polní nemocnici" církve

František se setkal s účastníky 59. generální kapituly Řádu služebníků nemocných, která právě zvolila nového generálního představeného, otce Pedra Tramontina z provincie ve Spojených státech.

Číst dál

Titus Brandsma, svatý podivín

Minulou neděli papež František spolu s dalšími devíti blahoslavenými kanonizoval neobvyklého odpůrce nacismu: Holanďan Titus Brandsma (1881-1942) byl složitou osobností, která nám má co říci i dnes. V rozhovoru pro německou redakci Vatikánského rozhlasu to prohlašuje karmelitán Michael Plattig. Zejména Titovo bezpodmínečné úsilí o mír a usmíření má v čase války na Ukrajině velký význam.

Číst dál

Stručný přehled nových svatých

Při první velké kanonizační slavnosti po dvou a půl letech, která se uskutečnila v neděli na Svatopetrském náměstí, papež František kanonizoval celkem deset žen a mužů, včetně zakladatelů řeholních řádů a mučedníků. Zde najdete krátký přehled nových světců.

Číst dál

Bohoslužba při příležitosti nedožitých 90. narozenin kardinála Vlka

V úterý 17. května, v den nedožitých 90. narozenin Miloslava kardinála Vlka a zároveň v den 53. výročí úmrtí Josefa kardinála Berana, se v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha uskuteční mše svatá. Bohoslužba v kapli arcibiskupů pražských začíná v 7.00.

Číst dál

Víkend v Božím městě

Na evangelizačním víkendu se ve Frýdku-Místku podílely všechny tamní církve. Pod názvem Boží město nabídly přednášky i přímluvnou modlitbu. „Chceme, aby to byl Boží festival plný lásky, radosti a života,“ předznamenal atmosféru dvoudenní akce Braňo Letko – zpěvák Lámačských chval na úvod programu v pátek 13. května.

Číst dál

Otevřené chrámy 2022 mají nový web

Již dva týdny provází v kostelích na území Moravskoslezského kraje turisty a poutníky průvodci projektu Otevřené chrámy. Šestý ročník nabízí 35 kostelů a 2 kostelní věže. Kdy jsou dveře kostelů otevřené, a které kostely v šesti okresech jsou do projektu zapojeny, najdete letos nově na webu www.otevrenechramy.cz. Stránka byla spuštěna 7. května 2022.

Číst dál

Výstupy ze synodálního procesu v brněnské diecézi

Brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul, diecézní koordinátor pro synodální konzultaci XVI. řádného generálního shromáždění biskupské synody „Za synodální církev: společenství, spoluúčast a poslání“, představil souhrn výstupů za brněnskou diecézi dne 7. května 2022 v katedrále na Petrově kněžím, farním koordinátorům a vedoucím synodálních skupin z farností.

Číst dál

Noví dobrovolníci převzali z rukou biskupa Antonína Baslera diplomy

Zatímco v sobotním dopoledni (14. května 2022) duněly ve Starém Městě motorky na závodním okruhu, jen kousek od trati se v chrámu Svatého Ducha odehrávaly slavnostní okamžiky, daleko přesahující jedno sportovní vítězství. Účastníci zde přebírali z rukou olomouckého pomocného biskupa Antonína Baslera diplom o absolvování kurzu s názvem Sociálně duchovní aspekty práce dobrovolníka.

Číst dál

6. neděle velikonoční - neděle modliteb za pronásledované křesťany

Blíží se 6. neděle velikonoční (22. května), která bude v katolické církvi věnována modlitbám za pronásledované křesťany.

Číst dál

Květnový Nezbeda a Cvrček

V květnovém vydání Nezbedy čtenáři naleznou osud našeho vynálezce Jaroslava Heyrovského, nositele Nobelovy ceny, první díl komiksově zpracovaného životopisu svaté Kateřiny Alexandrijské s názvem Kateřina a ohlédnutí za historií Dne matek Maminky mají svátek. Květnový Cvrček učí malé čtenáře, že se nemají bát pomáhat druhým a dělat vždy to, co je správné.

Číst dál

Svátek sv. Jana Nepomuckého

V bývalém hradeckém kněžském semináři, dnes Městské hudební síni, bude sloužena bohoslužba k českému národnímu patronovi.

Číst dál

„Jedině v Kristu“: Slavkovice hostí čtvrtý Kongres o Božím milosrdenství

Pod záštitou arcibiskupa Jana Graubnera se ve dnech 10.–12. června 2022 uskuteční ve Slavkovicích u Nového Města na Moravě čtvrtý Kongres o Božím milosrdenství, letos s mottem „Jedině v Kristu“.

Číst dál

Biskup Tomáš převzal diecézní výstupy Synodálního procesu

Při nedělní mši svaté v kapli sv. Maxmiliána Kolbe v plzeňské Meditační zahradě předali diecézní koordinátoři synody Jindřich Fencl a Jana Černíková synodální syntézu do rukou biskupa Tomáše Holuba. Ten ve svém kázání vyzval veřejnost k aktivnímu zapojení do života církve s tím, že synodální proces předáním dokumentů nekončí, ale musí v každé místní církvi i nadále pokračovat.

Číst dál

Dokument: Syntéza diecézní fáze synodálního procesu

V sobotu 23. dubna 2022 byla v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše slavnostně zakončena Diecézní část Synodální cesty.

Číst dál

Nalaďte si Radio Proglas od 16. do 22. května 2022

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 16. do 22. května 2022

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

Číst dál

Papež: Ve světě je tolik válek a napětí, noví světci inspirují k dialogu

Na závěr mše svaté při kanonizaci deseti blahoslavených na Svatopetrském náměstí František znovu vyzval ty, kteří zastávají „vysoce odpovědné funkce“, aby byli „protagonisty míru, a ne války“. Pozdravil delegace z různých zemí, řeholní rodiny a autority, zejména italského prezidenta Sergia Mattarellu.

Číst dál

Papež: Svatost není osobní hrdinství, ale láska a služba druhým

Na zaplněném Svatopetrském náměstí dnes dopoledne vládla atmosféra velkých oslav při vyhlášení deseti nových svatých. Přinášíme vám papežovu homilii z kanonizační mše.

Číst dál

Lazarus Devasahayam: "Svatý pro nové začátky"

Lazarus Devasahayam, hinduistický rodák z okresu Kanyakumari v Tamilnádu, který v 18. století konvertoval ke křesťanství, se dnes stává prvním indickým laikem, který je prohlášen za svatého.

Číst dál

Péče o čtyři rozměry člověka

Obě se zaměřují na následnou péči, ke starosti o tělo ale přidávají i něco navíc. Jak Nemocnice Milosrdných bratří ve Vizovicích, tak Nemocnice Milosrdných sester v Kroměříži staví také na péči o duchovní stránku pacientů i o další lidi.

Číst dál