Nejnovější zprávy z Církev.cz

Výzva biskupa Jana Vokála k modlitbě za synodální setkání

Přinášíme plné znění výzvy královéhradeckého biskupa Jana Vokála k modlitbě za Evropské synodální setkání, které probíhá v těchto dnech v Praze.

Číst dál

Papež se modlí za oběti zemětřesení

Papež František zaslal kondoleční telegramy do Sýrie a do Turecka, kde si zemětřesení dosahující až 7.8 stupňů Richterovy stupnice vyžádalo ohromné množství obětí na životech. Veškeré bilance jsou však zatím provizorní. Biskup Audo z Aleppa: “Po dvanácti letech nás zasáhla další vražedná rána.”

Číst dál

Biskupové se vydají za nemocnými

Na sobotu 11. února připadá Světový den nemocných, kdy církev slaví památku Panny Marie Lurdské. Biskupové pražské arcidiecéze si tento den připomínají návštěvou nemocných.

Číst dál

Katastrofální zemětřesení v Turecku a Sýrii: Charita Česká republika vyhlašuje sbírku na pomoc

V reakci na katastrofální zemětřesení, které zasáhlo v noci z 5. na 6. února jihovýchodní Turecko a Sýrii, vyhlašuje Charita Česká republika sbírku na pomoc lidem v zasažených oblastech. Charita Česká republika je připravena okamžitě pomoci. Z krizového fondu zároveň uvolnila částku 300 000 korun. Lidé v místě potřebují okamžitou humanitární pomoc. Charitní síť již spouští pomoc přímo na místě.

Číst dál

Papež František: „Zastavme sebedestrukci, dokud je čas”

“Války na mnoha místech světa jsou projevem sebedestrukce. Zastavme je, dokud je čas!” – vyzval papež František během tiskové konference při návratu z Afriky. Odsoudil rovněž tendence využívat smrti Benedikta XVI. k prohlubování polarizace v církvi. Označil to za neetickou instrumentalizaci tohoto “Božího člověka”.

Číst dál

Noc kostelů 2023 je jubilejní

Letošní ročník Noci kostelů je jubilejní, patnáctý. Bude se konat v pátek 2. června. Již nyní se mohou kostely a modlitebny přihlašovat k účasti. Loňská Noc kostelů v České republice zaznamenala více než 408 000 návštěvnických vstupů v 1 729 kostelech.

Číst dál

FOTOGALERIE: Evropské synodální setkání, 1. den

Účastníci Evropského synodálního setkání dnes zahájili zasedání slavením mše svaté, kterou celebroval J. Em. Card. Jean- Claude Hollerich, hlavní zpravodaj Synody. Zasedání následně zahájil P. Antonio Ammirati, sekretář a tiskový mluvčí CCEE. První host dopolední části byl Mons. Tomáš Halík, který přednesl duchovní zamyšlení. Odpoledne se účastníci rozdělili do 13 pracovních skupin. Fotogalerii průběžně aktualizujeme.

Číst dál

Na Rejvízu proběhne v sobotu 11. února 1. pouť za Slezsko

Rejvíz přivítá v sobotu 11. února 1. pouť za Slezsko. V tamním kostele Jména Panny Marie bude sloužena mše sv., po ní bude následovat pěší pouť s růžencem a pobožnost u Lurdské jeskyně.

Číst dál

Tomáš Halík: Duchovní úvod do Kontinentálního shromáždění evropských biskupských konferencí v Praze

V úvodu Kontinentálního shromáždění evropských biskupských konferencí zaznělo duchovní zamyšlení od profesora Tomáše Halíka.

Číst dál

Matky se při pouti ve Šternberku modlily za své děti

Po delší pauze opět zaplnily šternberský chrám maminky, které v soboru 4. února 2023 přišly prosit za své děti při Hromniční pouti matek. Poprvé se také pouť konala bez zesnulého P. Josefa Červenky, který se o její obnovu zasloužil. Mši svatou celebroval biskup Antonín Basler.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 6. do 12. února 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a České televizi.

Číst dál

Bohoslovci poznávali Svatou zemi

Z pouti po Svaté zemi se minulý čtvrtek vrátili bohoslovci královéhradecké diecéze, kteří se svým biskupem Janem Vokálem a generálním vikářem Janem Pasekou spolu s dalšími účastníky prožili týden, ve kterém navštívili nejznámější biblická místa.

Číst dál

Nalaďte si Radio Proglas od 6. do 12. února 2023

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Číst dál

FOTOGALERIE: Mše svatá u příležitosti zahájení Evropského synodálního setkání

Evropské synodální setkání bylo zahájeno v neděli 5. února mší svatou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Hlavním celebrantem byl Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský a předseda ČBK, spolu s ním koncelebrovali kardinálové, biskupové a kněží. Bohoslužby se účastnili i delegáti jednotlivých biskupských konferencí zemí Evropy a další hosté.

Číst dál

Homilie pražského arcibiskupa Jana Graubnera při zahájení Evropského synodálního setkání

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, kterou pronesl u příležitosti zahajovací mše svaté Evropského synodálního setkání v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Strahově 5. února 2023.

Číst dál

Papež František zakončil apoštolskou cestu do Jižního Súdánu a Konžské demokratické republiky

Papež František odlétá z Džuby na palubě papežského letadla směřujícího do Říma, čímž končí svou šestidenní apoštolskou cestu do Jižního Súdánu a Konžské demokratické republiky.

Číst dál

Biskup Martin zasvěceným: „Jste světlem pro budoucnost“

Letošnímu Dni zasvěceného života v diecézi vtiskli podobu hostitelé – ostravští salesiáni. Na sedm desítek řeholnic a řeholníků spolu s nimi prožili v sobotu 4. února den po vzoru tzv. salesiánského čtyřlístku, ve kterém se spojuje domov, škola, hříště a kostel.

Číst dál

Welby a Greenshields: Pouť za odpuštění a spravedlnost v Jižním Súdánu

Výzva k míru, kterou arcibiskup z Canterbury adresoval vedoucím představitelům, mládeži a ženám Jižního Súdánu při ekumenické modlitbě v mauzoleu Johna Garanga v Džubě. Cílem je být "jedno" jako věřící, kteří si vybrali Krista. Moderátor Valného shromáždění Skotské církve: Usilujeme o smíření skrze Ježíše, "krev Boží nás spojuje a stačí k naší spáse".

Číst dál

Papež na ekumenické modlitbě v Jižním Súdánu: Kdo rozpoutává válku, zrazuje Boha

Papež František promluvil k věřícím shromážděným na ekumenické modlitbě v Jižním Súdánu a vyzval všechny přítomné k modlitbě, práci a cestě.

Číst dál

V Praze začne týdenní setkání zástupců katolické církve z celé Evropy

V Praze dnes začne setkání představitelů katolické církve z celé Evropy. V hlavním městě ČR se uskuteční kontinentální shromáždění Synody o synodalitě 2021 až 2024, kterou vyhlásil v roce 2021 papež František a která má přinést podněty k dalšímu organizování katolické církve či změnám v ní. V hotelu Pyramida se na jednání sejde 200 účastníků z celé Evropy, z toho 156 osob budou tvořit delegáti z 39 biskupských konferencí.

Číst dál

Papež ke Dni bratrství: V soužití národů je rozhodující odpovědnost náboženství

U příležitosti předání letošní Zajdovy ceny za lidské bratrství zaslal papež František videoposelství, v němž děkuje za tuto iniciativu a povzbuzuje všechny, kdo se zasazují o budování harmonie a míru. Zásadní význam v tomto procesu má dialog a spolupráce mezi náboženstvími: Mnoha konfliktům, stínům uzavřeného světa, stavíme do protikladu znamení bratrství.

Číst dál

VIDEO: Druhý den papeže Františka v Jižním Súdánu

Přinášíme video z druhého dne návštěvy papeže Františka v Jižním Súdánu.

Číst dál

Sny, zranění a vděčnost: Slova súdánských vnitřně vysídlených dětí pro papeže

Tři děti z táborů pro vnitřně vysídlené osoby vyprávěly Františkovi své příběhy druhý den jeho apoštolské cesty do Jižního Súdánu. Slova vděčnosti a naděje, která nezakrývají mnohé těžkosti, jež denně zažívají, stejně jako tisíce dalších dětí jejich věku: nedostatek prostoru, chybějící domov a vzdělání, osamělost a touha po lepší budoucnosti, jejíž uskutečnění je možné pouze tehdy, bude-li vybudován mír.

Číst dál

Papež vysídleným obyvatelům Jižního Súdánu: Jste zárodkem růstu vaší země

V Džubě se František v doprovodu anglikánského primase Welbyho a moderátora Valného shromáždění Skotské církve Greenshieldse setkal v Sále svobody se zástupci obyvatel jednotlivých táborů.

Číst dál

Prezident Jižního Súdánu zrušil pozastavení mírových rozhovorů

Salva Kiir, prezident Jižního Súdánu, vítá papeže Františka a jeho výzvu k míru a usmíření a oznamuje, že země zrušila pozastavení mírových rozhovorů v Římě.

Číst dál

František k jihosúdánské církvi: Postav se vprostřed svého lidu a osuš jeho slzy

Setkání s biskupy, kněžími, jáhny, zasvěcenými muži a ženami a seminaristy v džubské katedrále svaté Terezie zahájilo druhý den papežova pobytu v Jihosúdánské republice. Buďte milosrdnými pastýři, a nikoli kmenovými vůdci, proroky blízkosti, kteří se nehoní za náboženskou a společenskou prestiží, nabádal papež.

Číst dál

Papež vyslechl příběh o dvou jihosúdánských řeholnicích, zabitých bandity

Při Františkově setkání s biskupy, kněžími, jáhny, zasvěcenými muži a ženami a seminaristy v katedrále v Džubě zazněla vzpomínka na sestry Mary a Reginu, které byly zabity při přepadení v polovině srpna roku 2021, a svědectví místního kněze.

Číst dál

V Jižním Súdánu šla skupina katolíků pěšky devět dní na setkání s papežem

V Jižním Súdánu putovala skupina 60 katolíků devět dní pěšky, aby mohla dorazit na dnešní setkání papeže Františka s obyvateli země. Napsala o tom stanice BBC. Papež, který podniká cestu po africkém kontinentu, dnes v Jižním Súdánu sloužil mši pro biskupy a další církevní představitele v hlavním městě Juba.

Číst dál

První papežova řeč v Jižním Súdánu: Přátelé, je čas převést slova v činy

Po soukromých schůzkách s prezidentem a viceprezidenty Jihosúdánské republiky papež František pronesl první veřejný projev této druhé etapy apoštolské cesty, s nímž se obrátil ke státním a občanským představitelům a diplomatickému sboru v zahradě prezidentského paláce. Papež hovořil jako poslední po předchozích projevech prezidenta Salvy Kiira, arcibiskupa z Canterbury a moderátora valného shromáždění Skotské církve.

Číst dál

VIDEO: Papežova návštěva Konga v jedné minutě

Nejhezčí záběry první etapy čtyřicáté apoštolské cesty papeže Františka v Konžské demokratické republice

Číst dál

Charity litoměřické diecéze společně překonaly hranici 4 milionů Kč

Kasičky rozpečetěny. Obsah spočítán. Výsledek znám. V posledním lednovém dni došlo k úřednímu otevření posledních tříkrálových pokladniček. A jak to dopadlo? Charity litoměřické diecéze společně poprvé překročily čtyřmilionový milník.

Číst dál

Prvopáteční pouť za zasvěcená povolání v Doksanech

V pátek 3. února 2023 se od 18 hodin konala v kostele Narození Panny Marie v Doksanech prvopáteční mše svatá, při které se přítomní modlí za kněžská a řeholní povolání. Hlavním celebrantem byl P. Hyacint KuchtaO.Praem., který do Doksan přijel ze Svatého kopečku u Olomouce. Na závěr mše svaté pak udílel spolu s Mons. Davídkem, který se také do Doksan přijel pomodlit za zasvěcená povolání, svatoblažejské požehnání.

Číst dál

Papež František zahájil ekumenickou pouť v Jižním Súdánu

Páteční dopoledne čtyřicáté apoštolské cesty papeže Františka vyplnilo setkání s Konžskou biskupskou konferencí v jejím sídle v Kinshase. Ihned poté se papež z mezinárodního letiště N’djili v Kinshase vydal na druhou etapu své cesty – do Jižního Súdánu. Zde se k němu po příletu do hlavního města Džuba připojili další dva účastníci této ekumenické pouti, arcibibiskup z Canterbury a moderátor valného shromáždění Skotské církve.

Číst dál

24,2 milionů korun: diecézní rekord v Tříkrálové sbírce

Na deset tisíc dobrovolníků vyrazilo počátkem ledna do ulic, aby koledovali na pomoc lidem v nouzi. Štědří dárci jim do zapečetěných pokladniček přispěli 23,4 milionů korun, dalších více než 750 tisíc korun činily bezhotovostní dary. Celkem sbírka v Moravskoslezském kraji a v části Jesenicka vynesla 24,2 mil. korun. Peníze tradičně poputují na pomoc seniorům, lidem bez domova, nevyléčitelně nemocným a dalším potřebným lidem. Rekordní je i celonárodní výnos Tříkrálové sbírky, který přesahuje 160 milionů Kč.

Číst dál

FOTOGALERIE: Setkání papeže s biskupy Demokratické republiky Kongo

Papež František se dnes, v poslední den své apoštolské cesty v Demokratické republice Kongo, setkal s místními biskupy a vyzval je, aby si stále připomínali, že jim je Bůh nablízku v jejich službě být proroky konžského lidu.

Číst dál

Papež biskupům Konžské demokratické republiky: Buďte proroky smíření a míru

Papež František se setkal s katolickými biskupy Demokratické republiky Kongo a vyzval je, aby si připomněli, že Bůh je jim blízký v jejich službě být proroky pro konžský lid.

Číst dál

František řeholníkům: Církev vás potřebuje!

Papež František na svátek Obětování Páně povzbuzuje v Africe kněze, jáhny, zasvěcené osoby a seminaristy, aby do středu svého života postavili Krista a byli radostnými svědky evangelia.

Číst dál

FOTOGALERIE: Biskup Josef Nuzík navštívil zlínskou nemocnici

Ve středu 1. února 2022 navštívil Krajskou nemocnici T. Bati ve Zlíně biskup Josef Nuzík, administrátor olomoucké arcidiecéze a předseda rady pro zdravotnictví České biskupské konference. Po jednání s vedením nemocnice se podíval spolu s nemocničními kaplany za pacienty Centra klinické gerontologie KNTB a setkal se také s podpůrným a paliativním týmem. Program ve Zlíně zakončila mše svatá za zaměstnance a pacienty KNTB ve zlínském kostele sv. Filipa a Jakuba.

Číst dál

Papežovo poselství zasvěceným osobám: Přinášejte druhým Krista, nikoli sebe

V poselství k dnešnímu Světovému dni zasvěceného života František připomíná bohatství poslání zasvěcených osob a jejich charisma. Dokument byl přečten na začátku mše svaté v bazilice Panny Marie Větší v Římě.

Číst dál

VIDEO: Třetí den papeže Františka v Africe

Vřelé objetí mladých lidí s Františkem na Stadionu mučedníků v Kinshase zahájilo třetí den 40. apoštolské cesty do Konžské demokratické republiky . Setkání bylo poznamenáno také papežovou silnou výzvou, aby nepodléhali korupci a volili dobro, aniž by se nechali "pohltit bažinou zla". Odpoledne zazněly v katedrále Notre Dame du Congo hlasy místní církve. František vyzval ke svědectví pokoje.

Číst dál

Hromnice ve znamení zasvěceného života

Radostné společenství utvořili řeholnice a řeholníci s biskupem Josefem Kajnekem v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové.

Číst dál

Doksany letos slaví 25 let od obnovení života sester v klášteře

Doksany letos slaví 25 let od obnovení života sester vklášteře a v tomto týdnu např. 20 let od posvěcení kláštera a klášterní kaple.Mši svatou přijel sloužit emeritní strahovský opat Michael Pojezdný.

Číst dál

A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

Číst dál

Vlčí doupě a „Jak na to“: Zpověď 2.

Seriál „Jak na to“ od týmu Vlčího doupěte přináší návody ke každodennímu prožívání křesťanské víry.

Číst dál

Arcibiskup Gänswein celebroval mši svatou za Benedikta XVI.

Arcibiskup Georg Gänswein, dlouholetý osobní sekretář papeže Benedikta XVI., sloužil v úterý 31. ledna mši svatou ve vatikánské kryptě. Bohoslužbu obětoval za zesnulého papeže u příležitosti měsíce od jeho úmrtí.

Číst dál

Tříkrálové pokladničky byly sečteny: sbírka hlásí nový rekord

Sčítání letošního ročníku Tříkrálové sbírky je u konce. Štědří dárci letos věnovali na dobročinné účely celkem 161,3 milionů korun. Na této částce mají největší podíl charitní koledníci – ti do více než 26 400 pokladniček vykoledovali celkem 155 milionů korun. Peníze tradičně poputují na pomoc seniorům, lidem bez domova, nevyléčitelně nemocným nebo lidem ve složité životní situaci.

Číst dál

VIDEO: Momentky z papežova setkání s mladými lidmi a katechisty na stadionu v Kinshase

Podívejte se na momentky z papežova setkání s mladými lidmi a katechisty na stadionu v Kinshase.

Číst dál

ENTERcamp 2023 – přihlášky od 1. března!

ENTERCamp je určen pro katolickou mládež, především z českobudějovické diecéze, ve věku 13 až 23 let. Nabízí jedinečnou možnost občerstvit a obnovit svou víru, posílit svůj duchovní život, upevnit svou odhodlanost jít dál za Kristem nebo pokročit v hledání osobního povolání.

Číst dál

Fotogalerie: Svátek Uvedení Páně do chrámu v litoměřické katedrále

Ve čtvrtek 2. února 2023 v 7.30 sloužil probošt litoměřické kapituly J.M. can Mgr. Jiří Hladík O.Cr. v katedrále svatého Štěpána v Litoměřicích mši svatou ze svátku Uvedení Páně do chrámu (Hromnice). Hromniční svíčky, které byly při mši svaté požehnány si podle tradice odnesli účastníci bohoslužby do svých domovů. Kéž jsme uchráněni ode všech přírodních i jiných pohrom.

Číst dál

František konžské mládeži: Zamezme korupci! Mírová budoucnost je ve vašich rukou

Za doprovodu hudby, sborového zpěvu a provolávání na zcela zaplněném Stadionu mučedníků v Kinshase se papež František dnes dopoledne setkal s mladými Konžany a doporučil jim modlitbu, společenství, poctivost, odpuštění a službu: pět ingrediencí nezbytných pro budování míru a jiné budoucnosti. Papež apeloval, aby si mladí lidé zvolili dobro a nenechali se pohltit bažinou zla: korupcí, drogami, okultismem, čarodějnictvím, násilím, válkou. "Ježíš ti věří a nenechává tě samotného. Církev vám fandí!"

Číst dál

Papež: Charitativní organizace zasévají naději v KDR a v celé Africe

Papež František zakončil druhý den své apoštolské cesty do Demokratické republiky Kongo setkáním se zástupci několika charitativních organizací v Kinshase a poděkoval jim za jejich vzácnou práci pro nejzranitelnější.

Číst dál

Nový web Evropského synodálního setkání v Praze a další informace

Pro Evropské synodální setkání, které se koná v Praze v Hotelu Pyramida od 5.-12. února, byly spuštěny speciální webové stránky. Na stránkách je možné v online streamu sledovat průběh zasedání.

Číst dál

Kardinál Zen byl po návratu z pohřbu Benedikta XVI. hospitalizován

Kardinál Joseph Zen byl hospitalizován v Hongkongu poté, co se jeho zdravotní stav zhoršil po návratu z Říma z pohřbu Benedikta XVI.. Jednadevadesátiletý kardinál 31. ledna na svém blogu napsal, že má potíže s dýcháním.

Číst dál

Pro ministranty se chystají poutě, tábor i turnaj ve florbalu

Arcidiecézní ministrantská rada vydala leták s přehledem akcí, které chystá pro letošní rok. Vedle několika bohoslužeb v katedrále ho tvoří také táborové pobyty, sportovní utkání i možnost účasti na Světových dnech mládeže v Lisabonu.

Číst dál

Kutná Hora si připomene geniálního architekta Santiniho

Kutná Hora se rozhodla život a dílo Jana Blažeje Santiniho Aichla připomenout celoročním projektem, který nese název Santini Immortalis – nesmrtelný Santini.

Číst dál

Video: Druhý den papeže Františka v Africe

Druhý den papežovy cesty do Konžské demokratické republiky zahájila mše na letišti N'dolo. Odpoledne se na nunciatuře uskutečnila dvě velmi dojemná a významná setkání: první s některými oběťmi násilí ve východní oblasti země a druhé se zástupci některých charitativních dílen spolu s jejich hosty, včetně sirotků, malomocných, nemocných a postižených.

Číst dál

Modlitby u mariánského sloupu za ukončení války a mír

V návaznosti na tradici modliteb, které církev a věřící konávali v dobách nebezpečí, pohrom, válek a epidemií, se v Olomouci uskuteční duchovní setkání s modlitbou za konec války na Ukrajině a mír v Evropě, za naplnění zasvěcení Ruska Panně Marii, za obrácení lidstva a mír ve světě. Setkání začíná u mariánského sloupu na Dolním náměstí ve středu 8. února 2023 v 16.30 a pořádá ho Hnutí duchovní obnovy národa, duchovní doprovod zajišťuje P. Jiří Koníček.

Číst dál

Papež při setkání s oběťmi násilí v Kongu: Již žádné obohacování krvavými surovinami a penězi!

Středeční podvečerní program apoštolské cesty hostila nunciatura v Kinshase, kde papež František přijal oběti násilí z východních oblastí Konžské demokratické republiky (Butembo-Beni, Goma, Bunia, Bukavu a Uviry). Po velice silné čtveřici svědectví papež František pronesl rovněž tak důrazný proslov, v němž apeloval na svět, aby se přestal obohacovat nerostnými surovinami, ze kterých kape krev.

Číst dál

Tříkrálová sbírka 2023: Každá koruna pomáhá!

Sčítání letošního ročníku Tříkrálové sbírky je v brněnské diecézi u konce. Laskaví dárci do více než 5,5 tisíců charitních kasiček i přes nelehkou dobu věnovali 38 045 431 korun, což je o 4,5 mil. Kč více oproti loňskému roku.

Číst dál

Fotogalerie: Mše svatá v Kinshase

Ve středu 1. února dopoledne předsedal Svatý otec bohoslužbě za mír a spravedlnost na letišti N’dolo v Demokratické republice Kongo, které se účastnilo přes jeden milion lidí.

Číst dál