Byl to moc pěkný zájezd. A velmi mě oslovilo a vůbec jsem nečekala, že tam půjdeme, Archeologické muzeum v Jeruzalémě, kdy jsme viděli vykopávky ze zbořeného chrámu v r. 71 našeho letopočtu, což bylo neuvěřitelné. Existuje to tam teprve 20 let. Před dvaceti lety to tam vykopali a otec Miro to tam zná a zprostředkoval nám to. Jediná nevýhoda byla, že jsme tam byli fakt krátkou dobu.

Bára F.

Nejvíce mě zaujaly dvě věci – jednak ta dolní kaple v kostele Duck in Altum v Magdali ten obraz doteku nemocné ženy, která se dotkla Ježíšova pláště. Ten obraz byl úžasně provedený, žádný podobný jsem neviděl. Zasáhlo mě to. A druhá věc – bazilika Zvěstování Panny Marie v Nazaretě, která byla Bohem vyvolena a oslovena andělem. Tam jsem prožil hodně silnou modlitbu, kde se mi pospojovaly některé věci z mého života s tímto příběhem.

Václav F.

Je těžké vybrat, co mě nejvíc oslovilo, protože na této pouti jsme navštívili jedno úžasné místo za druhým. Ale když mám vybrat jedno místo, tak je to hora Tábor. Nejen, že se tam udál opravdu zázrak pro ty apoštoly, ale výhled z té hory Tábor mě tak nadchnul, a protože mám k přírodě zcela blízko, tak hora Tábor je prostě moje hora Tábor a výhled z ní je naprosto úžasný. A Kristus a apoštolové tam chodili a tuhle nádheru tam museli mít.

Dana M.

Největší zážitek jsem měl ze mše v kapli svatého Jeronýma v Betlémě. Bylo to takové velké první setkání s touto zemí. Měli jsme tam svůj klid. A i ten příběh jsme neznali, tak nás to všechno oslovilo. Bylo to úžasný, úžasný.

Mirek M.

Líbil se mi celý zájezd a moc se mi líbila slova našeho pana průvodce hned na začátku, že Izrael je země, kde se nebe dotýká země, to je svatá pravda, protože po celou dobu té naší pouti jsem toto vnímala. Těch památek je tam opravdu hodně. Ale co se mě nejvíc dotklo, to byla Zeď nářků. To byl pro mě zvláštní působivý okamžik. Když se člověk dotkne těch kamenů, prožívá nesmírně dojímavé chvíle.

Marie V.

Celá pouť byla nádherná a co mě nejvíc oslovilo, že jsme vytvořili opravdu krásné společenství, kde nebylo rozdílů mezi žádným poutníkem. A když mám říci, co se mi vrylo pod kůži, tak to stát na místech, kde mohl stát Pán Ježíš, ať už jsme byli v Betlémě  nebo v Nazaretě, nebo na Křížové cestě, vlastně celý Jeruzalém.

Ondra K.

Celá pouť byla opravdu zážitek, ale největší pro mě byl ten, že jsem mohla s mojí nastávající snachou obnovit křest v Jordánu, to bylo nádherný, to byl pro mě opravdu největší duchovní zážitek.

Marie R.

Nejvíc se mi líbilo, jak jsme šli křížovou cestou a pak Chrám Božího hrobu. Tam, kde byl Ježíš ukřižován, sňat s kříže, pomazán a položen do hrobu. To byl pro mě největší zážitek, celá ta kaple Božího hrobu, to bylo úžasný.

Jana T.

Vzpomínám si, když jsme začali zpívat píseň Bárka v Tabghe, na místě kde Pán rozmnožil pět chlebů a dvě ryby, že vedle pracovali restaurátoři a přestali pracovat a nechali nás dozpívat. Nějak jsem se tam zamyslel a najednou jsem zůstal v tom kostele sám, spolupoutníci se někam vytratili, ale slyším, jak na nádvoří zpívá Páter Marcin, tak jsem tam šel a zjistil jsem, že nějaká německá turistka natočila naši skupinu zpívat a ukazovala nahrávku svým kamarádkám. Tak to mě potěšilo.

Jaroslav T.

Návštěva Svaté země bylo pro mě něco neskutečně krásného, vyjímečného, ani nemohu najít vhodná slova, kterými bych vyjádřila to, co jsem pociťovala. Je to velmi dojemné, nedá se to slovy popsat a stékají slzy po tváři. Je to silnější než já. A co mě oslovilo nejvíce? Pátý den naší pouti jsme jeli do Nazareta. Měla jsem pocit, že bych tu mohla žít, tak moc se mi tu líbilo. Představa, že tu vyrůstala Panna Maria se svými rodiči, seznámila se s Josefem, Archanděl Gabriel jí zvěstoval, že počne z Ducha svatého a porodí syna – Ježíše, tato představa mě naplňovala neuvěřitelnou radostí.
A tak bych mohla pokračovat dál – třeba jak jsme pluli lodí po Genezaretském jezeře, veselili se, tančili, zpívali.
Za sebe mohu říci, že pobyt ve Svaté zemi byl velmi, velmi krásný, za svůj život jsem nic
podobného nezažila. Toužím se tam podívat ještě jednou. Zda se mi to podaří, je v rukou Božích.
                                                                                                                                              Anna S.

Říci, co mě nejvíc zaujalo na cestě do Svaté země, je velmi těžké. Je toho hodně, co jsme navštívili, všechno zajímavé a často velmi dojemné. Pěkná byla Křížová cesta, přestože pršelo a bylo tam velké množství návštěvníků. Jenom mě překvapilo množství obchůdků po obou stranách. Dojal mne Boží hrob, u kterého jsme mohli pokleknout, ale jen na pár vteřin pro obrovský zájem poutníků. Velmi působivé a dojemné byly i naše prosby u Zdi nářků. Také jsme se plavili po Genezaretském jezeře a obnovili křestní sliby v řece Jordánu. Velmi mne oslovila Getzemanská zahrada a vedle ní Chrám smrtelných úzkostí.
                                                                                                                                              Marie Ch.